A meditáció sokkal könnyebb, mint gondolnád. Hiába próbálják sokan túlmagyarázni, ráadásul kell órákon keresztül ülnöd hogy megtapasztalhasd a jótékony hatását. Ezeket a gyors és hatásos technikákat egyenesen Tibetből hoztuk el nektek.
Azt ajánljuk hogy próbáld ki mindet és figyeld meg, hogy melyik van leginkább hatással rád, különösen figyelj a tested jelzéseire, és a hangulatodra:
1.Belsőlégzés-meditáció
Hatása: azonnali nyugtató hatás
Idő: fél perc-2 perc
Hogyan csináld: kezdj el mélyen lélegezni, a hasadba szívd a levegőt, tartsd benn egy másodpercig, aztán lélegezz ki. Ismételd, amíg meg nem nyugszol.
Hogyan működik: a mély hasi légzés támogatja a teljes oxigéncserét: a levegő lejut a tüdő alsó részébe, ahol a gázcsere a leghatékonyabb. A szívverés lelassul, stabilizálódik a vérnyomás és az izmok is kilazulnak, a félelmeink megszűnnek – lenyugszunk.
2. Együttérzés-meditáció
Hatása: együttérzésre vezet, csökkenti a dühöt, segít megjavítani az emberi kapcsolatokat
Idő: 4-8 perc
Hogyan csináld: Csukd be a szemeid, majd lassítsd le a légzésed, miközben a ki-és belégzésedre figyelsz, Csendesen mondogasd magadban: “Légy boldog, légy egészséges, légy könnyű”, kb. 1-2 percig ismételgesd. Majd terjeszd ki ezt a mantrát valamelyik szerettedre és ugyanúgy 1-2 percig ismételd, aztán gondolj valaki olyanra, akinek valamiért meg kell(ene) bocsánatod, esetleg valahogyan megbántott korábban, és szintén 1-2 percig ismételd. Végül gondolj a közösségre, amelynek része vagy, azokra is, akiket talán nem is ismersz, és így is mondogasd a mantrát 1-2 percig.
Hogyan működik: ez tulajdonképpen egy ősi szeretet meditáció egy formája, évszázadok óta gyakorolják, behívva ezzel a pozitív hozzáállást, önmagunk és mások elfogadását, szeretetét az életünkbe.
3. Tudatosság alapú meditáció
Hatása: stresszcsökkentő, boldogság és örömfokozó.
Idő: 1-5 perc
Hogyan csináld: ez a gyakorlat mozgás-meditációként ismert. Nagyon rugalmasan végezhető: Miközben sétálsz, vidd a figyelmed a lábaidra. Mit érzel? Mi történik veled séta közben? Majd vidd a figyelmed a lábadról a csípődre, törzsedre, karjaidra, kezeidre. Éberen figyeld, milyen érzeteket tapasztalsz, figyeld meg a teret, amit kitölt e tested.
Körbe is nézhetsz, fedezz fel valamit, ami megtetszik a környezetben. Lehet egy szépen megmunkált utcai lámpa, egy fotó, vagy egy szép kilátás. Mi tetszik benne? Próbáld megfogalmazni, hogy mi ragadta meg benne a figyelmedet!
Hogyan működik: a depressziót gyakran múltbéli dolgokon/eseményeken való rágódás okozza, a szorongás pedig gyakran a jövőbeli történésektől való félelemből fakad. A jelen mindezektől mentes, és segít abban, hogy tisztán látásban.