A körmöket gyakran tekintik a tisztán esztétikai kérdésnek. Pedig az alakja, felülete, és a színe egy tükör a testünkre nézve, mely megmutatja a belső állapotát.
Íme 8 gyakori körömprobléma, mely testi bajokra figyelmeztet:
A körmök sárgasága körömlakk vagy műköröm miatt is lehet, vagy az öregedéstől. A dohányzás is elsárgítja a körmöt. Ha a körmök vastag, porladó és sötét sárgák lesznek, az gombára utal.
Ritkábban, sárga körmök kapcsolatban lehetnek a pajzsmirigy betegséggel, cukorbetegséggel, pszoriázissal, vagy légúti betegséggel (például krónikus bronchitis).
2. A száraz, repedezett vagy törékeny körmök
Életmódbeli tényezők is szerepet játszhatnak itt, mint a túlzott mosogatás, takarítás, túl gyakori aceton használat, vagy alacsony páratartalom a környezetben
A gombás fertőzés vagy a pajzsmirigy betegség, különösen az alulműködés is okozhatja. C-vitamin, vagy a B-vitamin hiány jele is lehet.
3. Megvastagodott, lefelé ívelő köröm
Ez lehet a jele, hogy alacsony az oxigén szintje a vérben, és tüdőbetegség áll fenn. Máj vagy vese betegség, szívbetegségek, gyulladásos bélbetegség, és az AIDS is ezt okozza.
4. Fehér foltok
A kis fehér folt általában körömtrauma miatt alakul ki. Nincs ok aggodalomra, majd elhalványul, vagy lenő. Gombás fertőzés áll a háttéérben, ha nem tűnik el.
5. vízszintes fehér sávok
Súlyos betegség, magas lázzal is előidézheti (ilyen a skarlát vagy a tüdőgyulladás).
A pszoriázis, ellenőrizetlen diabétesz, keringési betegség, vagy súlyos cinkhiány is okozhatja. Arzén mérgezés, Hodgkin-kór, malária, lepra, vagy szén-monoxid-mérgezés is hasonló jeleket mutat.
6. függőleges rovátkák
Általában normális öregedés esetén, és nem ad okot aggodalomra. Bizonyos esetekben tápanyaghiány okozza, beleértve a B12-vitamin és magnézium hiányát..
7. Kanál köröm
A görbe, felfelé mutató körmök a vashiányos vérszegénység, hemochromatosis , szívbetegség, vagy pajzsmirigy alulműködés miatt jelentkező probléma.
8. Gyenge, töredezett végek
Ha a köröm lyukacsos, bemélyedések vannak rajta, ez gyakran pikkelysömör jele. Kötőszöveti rendellenességek (beleértve a Reiter-szindróma), vagy alopecia areata, egy autoimmun betegség is okozhatja hajhullással együtt.