A lerakódott fogkő az egyik leggyakoribb ok, amiért fogorvoshoz fordulunk. Régebben csak ők tudták eltávolítani a fogkövet, most azonban olyan házi megoldásokat osztunk meg veletek, amelyek tényleg segítenek.
Ha rendszeresen alkalmazod ezeket, elkerülhető a szuvasodás, a büdös száj, a vérző fogínyt és a csúnya fogkő. A fogkő és a fogszuvasodás általában akkor keletkezik, amikor baccilusok veszik körbe a fogat és lerombolják a fog zománcát, majd hatolnak egyre beljebb.
Bizonyos körülmények, mint a túl sok cukor fogyasztása, a rossz szájhigiénia még rontanak a jó fogakon, így kellő figyelmet kell fordítani a szájra is, ugyanis ezen keresztül halad az étel. Minden szájbetegség jele és tünete függ attól, hogy milyen szakaszban jár a rossz fog. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a fájdalom, ékenység, enyhe vagy erős nyilallás amikor eszünk vagy iszunk, látható és éreztető szúvasodás, elszíneződések a fogak felszínén.
Ha a romló fogakat nem ápoljuk, súlyos fogfájás, fertőzés és a fogak elvesztése a végeredmény. A napi kétszeri fogmosás reggel és este mindenképp ajánlott, emellett a nyelvek tisztítása és a fogselyem napi egyszeri használata ajánlott.
Íme a legjobb 6 házi gyógymód:
1.Szegfűszeg
Az egyik legjobb gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és baktériumölő fűszer. Cseppentsünk 2-3 csepp szegfűszeg olajat 1/4 teáskanál szezámmag olajba. Ebből öntsünk pár cseppet egy vattára és tegyük az érintet fogra. A másik lehetőség az hogy finoman rágjuk meg a szegfűszeget és néhány percig legyen a nyelvünk alatt.
2.Só
A szegfűszeghez hasonlóan baktériumölő. Tegyün 1 teáskanál sót 1 pohár meleg vízbe, és ezzel öblögessünk 1 percig, napi háromszor. Vagy keverjünk össze 1/2 teáskanál sót egy kis mustármagolajjal vagy citromlével, amíg puha masszát nem kapunk. Ezzel dörzsöljük be a fogat, majd gargarizáljunk meleg vízzel. Napi kétszer.
3.Olajhúzás
Elmulasztja a fogszuvasodást, a fogínyvérzést és a büdös leheltetett. A legtöbb baktériumoktól megtisztítja a szájat. 1 evőkanál szemolajjal öblögessünk 5-10 percig. Fontos, hogy ne nyeljük le az olajat, köpjük ki. Ezután mossuk ki a szánkat meleg vízzel, használhatunk sós vizet is. A szokásos módon mossunk fogat, ezt a gyógymódot napi egyszer, reggel éhgyomorra csináljuk. A szezámolajat helyettesíthetjük napraforgó-vagy kókuszolajra is.
4.Fokhagyma
A házi patikából jól ismert fokhagyma a fogakra is csodálatos hatást gyakorol. 3-4 gerezd zúzott fokhagymát 1/4 teáskanál sóval keverjünk össze, hogy masszát kapjunk. Kenjük be vele a fertőzött fogat és hagyjuk hatni 10 percig, majd szájvízzel öblítsünk. Pár héten keresztül napi 2 alkalommal elvégezhetjük ezt a műveletet. A fokhagyma evése is hatékony lehet de a másik módszer fokhagyma olajjal való elkeverése és fogra való alkalmazása lehet.
5.Édesgyökér
Egy amerikai tanulmány szerint az édesgyökér olyan hatásos antibakteriális vegyületekkel rendelkezik, amelyek az egészséges fogak megőrzésében kulcsfontosságú szerepet játszanak. Használjuk az édesgyökér port a szokásos fogmosáshoz alkalmazva, a fogkrémre szórva.
6.Kurkuma
Antibakteriális és gyulladás csökkentő, a szájban alkalmazva megelőzi a fogszuvasodást és a fogkövet. Öntsünk egy kevés a nedvesített fogkefére, pár percig alaposan dörzsöljük a fogakat majd langyos vízzel öblítsünk. A másik lehetőség az, hogy 1/2 teáskanál őrölt kurkumát keverjünk össze egy kis mustárolajjal és masszírozzuk a fogakra és a fogínybe. 10 perc után öblítsünk. Napi egy vagy két alkalommal alkalmazzuk ezeket az alternatívákat legalább néhány napig.
Ezen kívül ügyeljünk emellett a száj tisztán tartására, hogy a baktériumok ne tapadhassanak rá a fogainkra. Minden étkezés után igyunk vizet, ami segít lemosni a fogakra tapadt ételt. Próbáljunk ritkán fogyasztani cukrot, valamint válasszuk a legjobb fogkrémet a tisztításhoz. Mindezek mellett a magas rosttartalmú ételek nagyon fontosak, és a napi minimum kétszer történő fogmosás.