A Tao szerint három életközpont van, az embereket is három típusba sorolhatjuk. Az embereket fej-, szív- és has-emberre osztva felismerhetjük, hogy tudatalattink miként befolyásolja életünket, egészségünket.
Hogyan számoljunk? Születésünk napjának számjegyeit adjuk össze addig, míg egy számjegyet kapunk. Ha például valaki 29-én született, akkor a születésnapjának végső összege: 2 + 9 = 11 = 2, tehát az illető szív-ember.
Fej-ember: 5, 6, 7
Szív-ember: 2, 3, 4
Has-ember: 8, 9, 1
Fej-ember, mentális ember (5, 6, 7)
A fej-központ az önellátó és a mentális centrumot szabályozza, irányítóközpontja az agy . A fej-energia visszahúzódó természetű, és ennek megfelelően az ilyen emberek általában – és főképp konfliktushelyzetekben – hátrább lépnek egy lépéssel. Csak akkor cselekszenek, ha előbb mindent végiggondolnak, aztán pedig kifejezetten módszeresen haladnak előre. A központi idegrendszerük uralja őket, és elsősorban szem-emberek, akik ránézés alapján döntenek.
A rend és a kötelesség iránti érzékük messze meghaladja a has vagy a szív-emberekét. Viselkedésük általában elfogulatlan és tényszerű. Nem sok igénnyel lépnek fel, és teret engednek másoknak, miközben azon gondolkodnak, hogy függőségbe kerültek-e a kialakult helyezettől vagy sem. Vészhelyzetek során gyakran előfordul, hogy az ilyen emberek bután és inkorrekt módon viselkednek. Tiszta fejűnek, meggyőzőnek és okosnak mutatják magukat, pedig bensőjükben magukra hagyatottak és zavarodottak.
A fej-embereknek nem szabad a bennük lévő sok kételyt és részigazságot az életbe vetett hitté alakítaniuk, mert ilyenkor a kételyeik csak elhatalmasodnak rajtuk, még inkább csak önmagukban fognak bízni, és ezzel még magasabbra emelik a falakat maguk körül. A gondolkodásból a cselekvés felé, az elszigeteltségből a társadalom felé, a lépéseket tehát a szociális érzések útján kell megtenniük.
Szív-ember, társadalmi ember (2, 3, 4)
A szív-központ az érzelmi és a társadalmi központhoz kapcsolódik, energiaközpontja a szív, illetve a csecsemőmirigy. Az a fajta személyiség, aki együttérzően, barátságosan viszonyul a többi emberhez, fontos számára a gondoskodás. Saját érzelmeire nincs igazán rálátása, mert inkább a többiekkel törődik, mások érzelmeire és viselkedésére reagál, igyekszik elnyerni mások bizalmát vagy figyelmét. Szellemük középpontja a vérkeringésük, emiatt különösen hangsúlyozott náluk az ízlelőképesség.
A szív-embereknek lényeges a presztízs, a róluk alkotott kép – még akkor is, ha ez nem tudatosul bennük. Ennek pozitív oldala, hogy többnyire nagyfokú felelősségtudattal rendelkeznek, hajlamosak az alkalmazkodásra. Szeretnek okoskodni, sokszor tudni vélik, hogy másoknak mi a jó. Gondoskodásukat fokozottan élik ki, közben agresszív érzelmeiket elnyomják, illetve a jóság és a serénykedés kulisszái mögé rejtik. Kifelé többnyire magabiztosnak, boldognak és harmonikusnak mutatkoznak, de belül közben ügyetlennek, üresnek, szomorúnak és megalázottnak érzik magukat.
Mindenekelőtt azt kell megtanulniuk, hogy spirituális útjukon az első lépést csendben és egyedül tegyék meg, anélkül, hogy embertársaik figyelmét és dicséretét várnák érte. A szív-ember legjobb tanítómestere a saját teste, amelyhez többnyire sajátságos viszony fűzi őket. Ha eljutnak a testükhöz, akkor eljutnak a szívükhöz is – és azzal önmagukhoz. Életfeladatuk abban áll, hogy mindazt, amit remélnek és amit el akarnak érni, cselekedeteikkel valódi hitté és reménnyé emeljék.
Has-ember (8, 9, 1)
A has-központ a nemi és az ösztönös mozgáshoz, továbbá a cselekvéshez kapcsolódik. Főképp az emésztőrendszerük és a napfonatuk uralja őket. Leghangsúlyosabb érzékszervük a fülük és az orruk. Számukra az élet harctér, aréna, ahol naponta győzni kell. Az ilyen embereknek többnyire tudattalanul is a hatalom és a befolyás, illetve az igazságosság jár az eszükben. Tudniuk kell, hogy ki a főnök, őrzik a saját felségterületüket. A has-emberek erősek és jövőorientáltak. Akár tudnak róla, akár nem, az agresszióik irányítják őket, és általában (nyíltan vagy leplezve) agresszíven viselkednek. Félelmeiket önuralmuk mögé rejtik, és emiatt kívülről általában magabiztosnak és erősnek látszanak, noha belülről erkölcsi jellegű önkétségek kínozzák őket.
Szükségük van olyan meditációs módszerekre, amelyek révén azonosulni tudnak önmagukkal és a testükkel (Zen, Csi-Kung, harcművészetek).
Nehezükre esik azonban hűen követni valamilyen világos tervet. Ha rosszul alakul a sorsuk, többnyire önmagukat hibáztatják érte. Az ilyen embereket sokféle ösztön vezérli, ezért életüknek az az egyik feladata, hogy a sok szerelem között rátaláljanak az igazi nagy szerelemre.
Születésnap számok
Chian Zettnersan mester a hónap minden egyes napjához rendel egy leírást 1-31-ig. A rövid elemzés utat mutat önmagunkhoz, bemutatja velünk született képességeinket, személyiségfejlődésünk lehetőségeit, egyéniségünk erősségeit és gyengeségeit.